Przedstawiamy wam kilka słów na temat spotkań networkingowych od jednej z naszych drużyn 
Towarzystw Biznesowych

 

Czy chodząc na spotkania biznesowe można budować relacje i poznawać ciekawych ludzi? Można 😊
Czy grając w koszykarskiej lidze biznesu i rywalizując z innymi na boisku można budować relacje i poznawać ciekawych ludzi? Tym bardziej 😊

Jak więc sprawić, aby zawiązane znajomości zaczęły owocować także w życiu zawodowym?

Poniżej garść praktycznych porad, jak zachowywać się na spotkaniach networkingowych:

  1. Zapomnij o sprzedawaniu! To nie są spotkania “nałogowych poszukiwaczy klienta” Nikt nie lubi, gdy coś mu się sprzedaje. Jeśli będziesz nachalnie sprzedawać swoje produkty lub usługi, Twoja firma może wiele stracić w oczach uczestników. Jeśli jednak zbudujesz  z innymi uczestnikami trwałą relację, a także dasz się poznać jako pasjonat i ekspert w tym, co robisz, to zupełnie naturalne będzie to, że inni uczestnicy staną się Twoimi klientami. Będzie to oczywistą konsekwencją zbudowanej wcześniej relacji. Może to paradoks,  ale najwięcej sprzedasz, gdy zapomnisz o sprzedawaniu...
  2. Spotykaj się z podobnymi do siebie ludźmi i dawaj im coś od siebie, a wtedy zaczną dziać się niezwykłe rzeczy. To prawda, że budując relacje zyskasz nie tylko klientów, ale i ambasadorów swojej marki. Jeśli jednak będzie zależeć Ci tylko na szukaniu klientów, to stracisz jakieś 95% możliwości, które płyną z naszych spotkań. Gdy Ty będziesz pomagać innym (dzieląc się doświadczeniem, wiedzą, kontaktami, ale także świadectwem swojej wiary), to inni zrobią to samo dla Ciebie. Pomyśl, ile to może wnieść korzyści do Twojej firmy.
  3. Działaj systematycznie, by uzyskać prawdziwe efekty. Nawet najlepsze efekty z takich spotkań uzyskane jednorazowo, w żaden sposób nie mogą się równać z tym, co możesz zyskać, systematycznie budując relacje z innymi przedsiębiorcami.

Jeśli temat Was zainteresował to zapraszamy do zapoznania się z poniższymi materiałami:

Rodzaje spotkań networkingowych:
 
6 najczęstszych błędów w networkingu:
 

Zachęcam nie tylko do nawiązywania relacji na boisku, ale do przyjścia na profesjonalne spotkanie networkingowe a właśnie takie organizujemy w Towarzystwach Biznesowych w całej Polsce. A może chcesz wziąć udział w szkoleniu z networkingu i rozwinąć w tym obszarze kompetencje swoje i swojego zespołu? Zapraszam do kontaktu!

Franciszek Niemyski

Dyrektor Regionalny

Towarzystwa Biznesowe S.A.

Tel: 535-050-599

Mail: f.niemyski@towarzystwabiznesowe.pl